Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Poesie & Lyrik
Efter Birger Sjöbergs död 1929 har en långdragen kamp om hans eftermäle utspelat sig. Var han idylldiktare eller modernist, sentimental romantiker eller satiriker och gisslare av människans och den moderna världens enfald? Kunde verkligen Frida-visornas virtuost rimmande estradör också vara del i en helt annan rörelse och faktiskt förebåda exempelvis fyrtiotalisternas poesi? Poeten Staffan Larsson sammanställde år 1955 den posthuma boken Syntaxupproret. Därefter har bilden av Sjöberg växlat beroende på vem som har varit utgivare, och vad gäller Syntaxupproret har synen på vilka dikter som bör ingå varierat. Här presenterar N/L:s poesibibliotek en inkluderande version som tar flera olika synsätt i beaktande men sist och slutligen ställer sig på modernistens sida. Förord av Magnus Bergh.
Birger Sjöberg föddes 1885 i Vänersborg och dog i Växjö 1929. Han var affärsbiträde, poet, kompositör, vissångare, romanförfattare och journalist. Mest kända är vissamlingen Fridas bok (1924) och romanen Kvartetten som sprängdes (1924). Diktverket Kriser och kransar (1926) betraktas allmänt som hans poetiska mästerverk.
N/L:s poesibibliotek är en serie för återutgivning av diktsamlingar på svenska från alla tider, alltså inte urvals- eller samlingsvolymer utan originaldiktverk i deras helhet. Ett 6-8 böcker om året publiceras, i vacker formgivning av Nina Ulmaja.
© 2023 Nirstedt/litteratur (E-Book): 9789189759640
Erscheinungsdatum
E-Book: 30. November 2023
Tags
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Nichts ist besser als ein Hörbuch in dieser Saison.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland