Coca-Cola fanns inte på medeltiden

3.3 Bewertungen
0
Episode
2 of 3
Dauer
27m
Sprache
Schwedisch
Format
Kategorie
Sachbuch

På höger sida om E4:an mellan Gävle och Uppsala ligger det kinesiska palatset Dragon Gate. I den här dokumentären berättar vi den sanslösa historien om hur ett tio våningar högt konferenshotell ägt av kommunen togs över av en kinesisk myggmedelsmiljardär. Men varför har hotellet aldrig lyckats öppna, trots två invigningsceremonier? Kommer det någon gång i framtiden att bo gäster i denna bisarra byggnad?

Dokumentären är baserad på Christian Dauns bok "Draksådd: om haverier och fiaskon när "kommunen ska sättas på kartan" från 2021.

Medverkande: Christian Daun, författare till boken "Draksådd: fiaskon och haverier när kommunen ska sättas på kartan"

I podden hörs: Olle Larsson och Kjell Hillgren

Producent: Edith Söderström Exekutiv producent: Tove Friman Leffler Ljudläggning: Kristoffer Kronander Mix: Gustav Sondén

Producerat av Soundtelling


Hören und Lesen

Tritt ein in eine Welt voller Geschichten

  • Mehr als 600.000 Hörbücher und E-Book
  • Kostenlos testen
  • Jederzeit kündbar
  • Exklusive Titel und Originals
  • komfortabler Kinder-Modus
Abonniere jetzt
se-device-image-1200x1200

Other podcasts you might like ...