Entrez dans un monde infini d'histoires
I den nya bokserien "Äventyr i Paradiset" får vi lära känna två nya barnbokshjältar - Slatten och Kakan, som är med om det ena spännande och roliga äventyret efter det andra.
"Äventyr i Paradiset" är en lättläst bokserie med roliga illustrationer, spänning, äventyr, vänskap, korta rader, stor stil och fantasifulla händelser.
Bakom bokserien står författaren Moni Nilsson, som med sin förmåga att kombinera humor och värme med allvar och eftertanke har blivit en av landets allra mest älskade författare. Inte minst böckerna om Tsatsiki har en plats i en mängd barns hjärtan.
Äventyr i Paradiset: Bästa vänner är illustrerad av Elin Lindell, känd för sina humoristiska illustrationer i bl.a. Kamratposten. Här bjuder hon på färgstarka och lustiga bilder. Tillsammans med den lättlästa texten är bokserien om Slatten och Kakan ett perfekt äventyr för nybörjarläsaren!
"De här berättelserna har allt som böcker för nybörjarläsare ska ha: en riktigt bra historia, bra språk, personer man lär känna på djupet och roliga bilder. Lyckliga alla nybörjarläsare som får dessa fina böcker i sin hand." Annika Nasiell, Barnens Bokklubb
"De här börja läsa-böckerna tycker jag riktigt mycket om!" Carolina läser
"Hon bygger, i all sin enkelhet, starka historier kring barns verklighet och känslor. ... Elin Lindells bilder är tecknade med tuschkonturer och målade med vattenfärg. Hennes människor är fulroliga och uttrycksfulla." Ulla Wentzel/Hervor Svenonius, Värmlands Folkblad
© 2023 Lilla Pirat (Livre audio ): 9789189795051
Date de sortie
Livre audio : 5 mai 2023
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France