Entrez dans un monde infini d'histoires
3.9
Classiques
Legendaarinen opas nuorille kirjailijoille.
Mika Waltari kirjoitti ohjekirjan nuorille kirjailijoille vuonna 1935, seitsemän vuotta Suuren illusionin ilmestymisen jälkeen ja kymmenen vuotta ennen Sinuhe egyptiläistä.
Waltari opastaa isällisesti nuorta sanataituria kirjailijaksi kasvamisessa, tyylin kehittämisessä, runon hiomisessa, romaanin rakentamisessa, aikakausilehtiproosan kirjoittamisessa, kylmissä taloudellisissa tosiasioissa ja kustantajan kanssa asioimisessa.
Teosta ei korista ajan ruoste vaan sen patina – kuten hyvä kirjallisuus, myös säännöt sen luomiseen ovat yleispäteviä ja ajan oikut ylittäviä.
Mika Waltari (1908–1979) oli poikkeuksellisen monipuolinen kirjailija. Hänen tuotantonsa käsittää romaanien lisäksi mm. runoja, näytelmiä, satuja, elokuvakäsikirjoituksia sekä sarjakuvariimejä.
© 2023 WSOY (Livre audio ): 9789510474617
Date de sortie
Livre audio : 10 avril 2023
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France