Entrez dans un monde infini d'histoires
4
Biographies
Jääkiekon kauhukakara, kosmopoliitti, mestarivalmentaja, kulttuurivaikuttaja, seikkailija ja aikaansa edellä ollut pelin filosofi
Alpo Suhonen on poikkeuksellinen huippu-urheilun johtaja ja valmentaja. Ennätysmäisen menestynyttä Suhosta on vaikea määritellä. Leijonien entinen päävalmentaja ja NHL:n ensimmäinen eurooppalainen päävalmentaja on myös teatteriohjaaja, joka johti Turun kaupunginteatteria ja Pori Jazzia. Lisäksi hän kirjoittaa kirjoja ja nauttii kuvataiteesta.
Mutta olipa Suhonen jäähallissa, teatterissa tai galleriassa, hän on aina ihmisen puolella, oikeudenmukaisesti ja moniarvoisesti. 50-vuotisen uransa aikana Suhosen näkemykset ovat saaneet osakseen kritiikkiäkin, mutta jälkikäteen on voitu todeta, että hän on ollut aikaansa edellä.
ALPO kertoo Suhosen kiehtovan tarinan ja yrittää selvittää, mitä rauhaton sielu on etsinyt koko elämänsä. Samalla tarkkaillaan suomalaisen jääkiekkoilun kasvun vuosia, kiistoja ja Suhosen vaikeita päätöksiä sekä pohditaan syytä sille, miksi häntä on arvostettu enemmän Suomen ulkopuolella kuin Suomessa.
© 2024 Into Kustannus (Livre audio ): 9789523933323
Date de sortie
Livre audio : 4 octobre 2024
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France