Entrez dans un monde infini d'histoires
Hun vil være verdens bedste fodboldspiller – og det er hun allerede tæt på at være. I 2018 blev Pernille Harder i hvert fald kåret til verdens næstbedste spiller. Det er historien om pigen, der nægtede at lege med dukker og kun ville spille fodbold – altid!
"Anføreren" handler om viljestyrke, og om at spille sammen med drengene, fordi der ikke var nok spillere til et pigehold. Og bogen fortæller om, hvor svært det er at være kvinde i en traditionel mandesport.
Men "Anføreren" handler også om de mange sejre og flotte mål, de store finaler og pokalerne. Pernille Harder er en vigtig del af det danske landshold og har været med til at spille sin tyske klub, Wolfsburg, i Champions League-finalen.
Anne-Sofie Storm Wesche, født 1973, er uddannet journalist fra Syddansk Universitet. Hun har tidligere skrevet biografier for voksne om kendte danskere som Helle Virkner, Poul Reichhardt og Kirsten Walther.
© 2019 Carlsen (Livre audio ): 9788726106428
Date de sortie
Livre audio : 2 avril 2019
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France