Entrez dans un monde infini d'histoires
3.7
Adolescents et jeunes adultes
Rejs med gennem de første 100.000 år af menneskets liv på denne klode. Fra den store istid op til vore dage – og et lille stykke ind i fremtiden. Oplev hele verdenshistorien på et par dage. Og uden et eneste årstal, som skal læres udenad!
Hvornår åbnede den første burgerbar? Hvem opfandt Gud? Hvor længe har der været byer på Jorden? Hvorfor begyndte vi at skrive? Hvorfor er der altid krig? Hvornår begyndte vi at ødelægge naturen?
I det hele taget: Var det værre eller bedre i gamle dage, end det er nu? Var det meget anderledes for 1.000 år siden, for 10.000 år siden eller for 100.000 år siden?
Vi tager nogle vældige hop i tid. Hvis du tør, kan du selv springe med, svæve vægtløs over kloden og se med dine egne øjne, hvordan årtusinderne tordnede forbi.
Carsten Overskov (1946-2015) var en dansk journalist og forfatter. I løbet af sin karriere arbejdede han blandt andet som journalist for Politiken og Danmark Radio, hvor han i mange år var tilknyttet Børneradio. Carsten Overskov har både skrevet børne- og ungdomsbøger, undervisningsmateriale og manuskripter til tv-serier.
© 2018 Lindhardt og Ringhof (Livre audio ): 9788726080674
Date de sortie
Livre audio : 14 décembre 2018
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France