Entrez dans un monde infini d'histoires
Fanny ska börja på högstadiet efter sommaren, och då är det dags att bli lite mognare. Hon måste bara klara av att göra vissa saker och klara av att sluta med vissa andra saker. Bara en sån sak att hon fortfarande har svårt för att sova borta. Eller att hon inte kan dricka något som någon har hällt upp utan att hon såg - man vet ju faktiskt inte vad som är i då! Superpinsamt att behöva köpa bindor hos Ica-Pelle. Det är så pinsamt att det är risk för att man dör. På riktigt! Tursamt nog har Fanny en bästis som hon delar det mesta med, men vissa saker får bara dagboken reda på. Det finns gränser för allt, till och med för vad man pratar om med en bästis. Eller? Fanny lyckas överleva sommaren, och det finns nog goda chanser för att hon klarar sig på högstadiet också.
Trots att det är ångestfyllda tankar i Fannys huvud angriper Malin Stehn ämnet med humor och hög grad av igenkänningsfaktor för tjejer i slukaråldern.
"Jättebra att du tagit upp så mycket som är svårt, nuförtiden verkar det ju ännu svårare att vara ung. Din bok är viktigare än nånsin. Och dessutom är den rolig det behövs också i denna konstiga värld. Hoppas du reser omkring till skolor och läser ur din bok alla behöver den!" - Barbro Lindgren
© 2020 Bokförlaget Opal (Livre audio ): 9789172263192
Date de sortie
Livre audio : 16 mai 2020
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France