Entrez dans un monde infini d'histoires
3.6
2 of 3
Policiers et suspense
On vuosi 1957. Keinokuu ilmestyy taivaalle. Televisiolähetykset alkavat, vastaanottimia Suomessa on vain 3000 kpl. Helsingissä katoaa kolmesataa ihmistä vuodessa. Käpylässä ihmetellään astmahoitajan katoamista. Kummitustalosta löytyy ruumis. Taivaskallion korsu saa asukkaan.
"Murha Käpylässä" -kirjasta tutut päähenkilöt tohtori Blomqvist ja rikosetsiväksi edennyt Väänänen ovat jälleen asialla. Komisario Rehn on muuttanut Käpylään. Niin myös tamperelainen Häyrisen perhe, joka yrittää sopeutua pääkaupunkiin. Käpylän omia poliiseja työllistävät lukuisat rikokset, pärinäpojat ja naisten ahdistelija. Koskettavat ihmiskohtalot yllättävät vielä viimeisillä sivuilla.
"Käpylän tähdet" on Ata Hautamäen Käpylä-trilogian toinen osa.
Käpylään sijoittuvista rikosromaaneistaan tunnettu Ata Hautamäki oli ehdolla Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon saajaksi vuonna 2005. Dekkareiden lisäksi Hautamäki on kirjoittanut muun muassa käsikirjoituksia ja näytelmiä.
© 2020 SAGA Egmont (Livre audio ): 9788726578270
Date de sortie
Livre audio : 19 novembre 2020
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France