Entrez dans un monde infini d'histoires
4.3
2 of 5
Fantasy et science-fiction
”Pitääkö tuonpuoleiseen olla pöytävaraus?”
Linnunrata-sarjan toinen osa pursuaa verbaalista ilotulitusta ja pilailua scifin ja vakavammankin tulevaisuuspohdiskelun kustannuksella.
Arthur Dent halusi vain kupin teetä. Yksinkertaisen juoman valmistus sai tietokoneen piuhat solmuun, mikä puolestaan jätti Kultasydän-aluksen puolustuskyvyttömäksi vogonien hyökkäykselle, mikä taas johti siihen, että liftarijengi hajaantui maailmankaikkeuden eri kolkkiin. Ei kuitenkaan aihetta paniikkiin, jos matkan varrelta vain löytyy joku kiva, paikallinen ruokapaikka. Vaikka sieltä maailmanlopun tienoilta.
Douglas Adams (1952–2001) oli tieteiskirjallisuuden ja brittiläisen, mustaakin kuivemman huumorin kärkinimiä. Hän loi Linnunradan käsikirjan ensin BBC:n kuunnelmaksi ja muokkasi siitä myöhemmin romaanisarjan, josta on nähty myös dramatisointi poikineen. Adams oli innokas tietokoneharrastaja ja vähemmän innokas kirjoittaja: legenda kertoo hänen lukittautuneen kolmeksi viikoksi hotellihuoneeseen kustannustoimittajansa kanssa saadakseen Linnunradan neljännen osan Terve, ja kiitos kaloista valmiiksi. Adamsin kirjallinen perintö näkyy lukuisten nykypäivän fantasia- ja science fiction -kirjailijoiden tyylissä.
© 2020 WSOY (Livre audio ): 9789510464038
Traducteurs : Jukka Saarikivi
Date de sortie
Livre audio : 1 décembre 2020
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France