Entrez dans un monde infini d'histoires
Mini har ingen bedstefar. Der er kun Bedste, og hun bor alene. Men da Bedste forelsker sig, må Mini og hendes storebror Mads gribe ind. For der er ingen tvivl om, at Bedste har valgt den helt forkerte mand!
Mini skal i skole
Serien om pigen Mini består af 16 bøger og henvender sig til de 6-8-årige. De egner sig både til højtlæsning og som letlæsning for de lidt større børn.
Christine Nöstlinger (1936-2018) var en østrigsk forfatter, der skrev mere end 150 børnebøger og opnåede stor international anerkendelse. Med sin evne til at skildre svære emner som ensomhed, handicap og racisme vandt hun flere prestigefyldte priser, blandt andet Astrid Lindgrens Mindepris og H.C. Andersen-medaljen, også kaldet "børnelitteraturens Nobelpris". Mere end 40 af Christine Nöstlingers bøger er oversat til dansk.
© 2020 Lindhardt og Ringhof (Livre audio ): 9788726259131
Traducteurs : Flemming Andersen
Date de sortie
Livre audio : 11 novembre 2020
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France