Entrez dans un monde infini d'histoires
Det er sommeren 1942, 2. Verdenskrig har været i gang i mere end to år, og Tyskland har tromlet gennem Europa uden at have mødt nævneværdig modstand. I Nordafrika har Rommels effektive krigsmaskine trængt englænderne op i en krog, men de allierede har ikke desto mindre tænkt sig at gøre ørkenlandene til den slagmark, hvor krigslykken skal vende.
Rommels stærkeste våben mod englændernes omgruppering er mesterspionen, den halvt tyske og halvt arabiske Alex Wolff, og fra sin base på en husbåd i Cairo og udstyret med en snedig kode baseret på Daphne du Mauriers Rebecca lykkes det Wolff at opsnappe de allieredes planer.
Var det ikke på grund af én lillebitte fejl, ville Wolff endnu en gang have kunnet vende krigens gang, men nu havde han desværre begået denne lillebitte fejl, og i stedet endte det med en menneskejagt.
Pressen skriver:
»Trods knap fyrre år på bagen holder romanen stadig som en spændende klassisk spionroman med masser af intriger på kryds og tværs« – Per Månson, Lektør
© 2016 Cicero (Livre audio ): 9788763845175
Traducteurs : Mogens Boisen
Date de sortie
Livre audio : 1 mai 2016
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France