Entrez dans un monde infini d'histoires
3.6
Biographies
I AUGUST 2001 brød historiker Asser Amdisen forseglingen på den første af en stor bunke støvede arkivpakker i rigsarkivets læsesal. Pakkerne have ligget urørte som en del af de kongelige danske arkiver, siden højesteretsdommer Henrik Stampe i 1772 forseglede dem – kort efter den brutale henrettelse af Johann Friedrich Struensee. I pakkerne befandt sig retsprotokoller, vidneudsagn, breve og enkelte genstande fra skilsmissesagen mod dronning Caroline Mathilde, og dermed trådte Asser Amdisen direkte ind i hjertet af en af Danmarkshistoriens mest mytologiske beretninger. En beretning om galskab, forræderi, venskab, idealisme, magt og afmagt. I Struensee blotlægger forfatteren et helt usædvanligt liv fra vugge til grav og sætter Struensees liv i forhold til oplysningstidens danske og europæiske tænkning. Vi er med helt inde i de kongelige gemakker og intrigernes kringelkroge, og på vejen finder forfatteren nye oplysninger og rydder op i de mange fejlfortolkninger, Struensee har været udsat for.
"I kølvandet på Struensee-filmen kommer han som bog i en sober og indholdsrig levnedsbeskrivelse." - Jyllands-Posten
"Det er velfunderet. Der spilles på det sikre – og det er mere end, hvad man kan sige om meget af den fiktion, der har været med til at tegne billedet af Struensee." - Kulturkapellet
Asser Amdisen (f. 1972) er cand.mag. i historie med speciale i 1700-tallets idéhistorie. Han har arbejdet på en lang række museer, været i bestyrelsen for Organisationen af Danske Museer og sidder i bestyrelsen for Brandbjerg Højskole. Han har været højskoleforstander i Ryslinge og har holdt talrige foredrag om historiske emner rundt om i landet. Siden 2012 har han været direktør for stiftelsen bag skoleskibet Georg Stage.
© 2019 Lindhardt og Ringhof (Livre audio ): 9788726135077
Date de sortie
Livre audio : 20 septembre 2019
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France