Entrez dans un monde infini d'histoires
4.8
5 of 5
Adolescents et jeunes adultes
I 2020 overraskede forfatteren Suzanne Collins sine fans med en ny Hunger Games-roman, En fortælling om sangfugle og slanger, der finder sted 64 år, før Katniss Everdeen deltager i Dødsspillet.
Nu har Suzanne Collins gjort det igen. Solopgang over høsten, hendes femte Hunger Games-roman, udspiller sig 24 år inden de tre første bøger.
Da dagen for det 50. dødsspil oprinder, får alle rundtom i Panems distrikter en gruopvækkende nyhed. Det er nemlig blevet besluttet, at man for at fejre jubilæet dette år vil udvælge dobbelt så mange deltagere fra hvert distrikt til Dødsspillet.
I Distrikt 12 forsøger Haymitch Abernathy ikke at tænke for meget over dagens udfald. Han vil helst bare passe sit arbejde og glæde sig til at mødes med sin kæreste.
Så da Haymitch’ navn bliver udtrukket, mærker han alle sine drømme smuldre. Han bliver flået væk fra sin familie og sin kæreste og sammen med de tre andre deltagere fra Distrikt 12 fragtet til Capitol, og langsomt indser han, at det er meningen at han skal tabe.
Men der er noget i ham, der ønsker at kæmpe imod … og at den kamp skal kunne mærkes langt uden for dødsarenaens mure.
Gyldendal A/S, Klareboderne 3, 1115 København K www.gyldendal.dk gyldendal@gyldendal.dk
© 2025 Gyldendal (Livre audio ): 9788702431353
Traducteurs : Sarah Louise Pedersen
Date de sortie
Livre audio : 19 mars 2025
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France