Entrez dans un monde infini d'histoires
3.8
1 of 3
Classiques
Svensk krimisucces
Den anmelderroste svenske krimidebut ”Vredens tid” af Stefan Tegenfalk har været en kæmpesucces i Sverige med mere end 100.000 solgte eksemplarer. Bogen er den første i en krimitrilogi om den kyniske kriminalkommissær Walter Gröhn og den unge, begavede assistent Jonna de Brugge.
I ”Vredens tid” møder vi første gang den ældre kriminalkommissær Walter Gröhn, da en mystisk mordsag dumper ned på hans skrivebord. En taxichauffør er blevet myrdet, og drabsmanden har ingen anelse om, hvorfor han har begået forbrydelsen. Flere brutale mord følger, og alle er tilsyneladende lige uforklarlige.
Sammen med den unge, ihærdige praktikant, Jonna de Brugge, begynder Walter at optrevle trådene, der viser sig at række årevis tilbage i tiden og langt ind i hjertet af det svenske retssystem.
”Vredens tid” er en både gruopvækkende og medrivende historie, der fører læseren langt ind i menneskehjernens kringelkroge. Karaktererne og deres sammenspil er skildret med en levende troværdighed, så man som læser får lyst til at møde dem igen.
Bogen er Stefan Tegenfalks debutroman og den første i en vellykket krimitrilogi, hvor anden og tredje del allerede er udkommet på svensk.
© 2012 Turbine Forlaget (Livre audio ): 9788770909105
Traducteurs : Rikke Lyhne Lauridsen
Date de sortie
Livre audio : 15 mai 2012
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France