Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

BEST OF - 67 X KUNST

Tungumál
danska
Format
Flokkur

Óskáldað efni

BEST OF - 67 X KUNST af Michael Jeppesen giver læseren en veloplagt og vidende introduktion til den danske samtidskunst. Bogen henvender sig til alle, der gerne vil danne sig et overblik over hvilke kunstnere, som pt. tegner den danske samtidskunstscene. I bogen præsenteres 67 danske kunstnere og kunstnersammenslutninger, som sidder forrest i kunstbussen, udvalgt af Michael Jeppesen. Både de i brede kredse forholdsvis ukendte kunstnere som Lea Porsager, Rolf Nowotny og Jette Hye Jin Mortensen samt korte introduktioner til nogle af de mest kendte danske samtidskunstnere som Danh Vo, Olafur Eliasson og Tal R. Bogen er rigt illustreret med de omtalte kunstværker, og billedsiden er en oplevelse i sig selv.

BEST OF - 67 X KUNST er let at gå til for den nysgerrige, forudsætningsløse læser og er skrevet på Michael Jeppesens rus af kærlighed til og fascination af kunsten. Han opfordrer sine læsere til at acceptere præmisserne for værkerne, lad sig opdatere og underholde, google sig til flere billeder, og bruge bogens register til at finde ud af mere om de enkelte kunstnere.

Bogen er skrevet med afsæt i Michael Jeppesens forestilling om, at alle kan sanse, forstå og komme i øjenhøjde med kunst. Ifølge Jeppesen har kunsten i alt for mange år levet på løfter om store erkendelser og livsnødvendige udfordringer. Og det er helt unødvendigt, for især den kunst, der i disse år kommer til, er underholdende, umiddelbar og tilgængelig.

Artist talks

Uffe Holm. 21. jan. kl. 17.30 på Fjerritslev Bibliotek

Ditte Gantriis. 23 jan. kl. 17.00 på Farum Bibliotek

Lea Porsager. 30. jan. kl. 17.00 på SAK Kunstbygning, Svendborg

Gudrun Hasle. 4. feb. kl. 19.00 på BIBLIOTEKET, Nordvest

Alexander Tovborg. 20. feb. kl. 17.00 på Møstings Hus, Frederiksberg.

Jette Hye Jin Mortensen. 19. mar. kl. 17.00 på Holstebro Kunstmuseum

Såvel papirbogen, e-bog og de efterfølgende formidlingsaktiviteter i forbindelse med Best of - 67 x kunst er støttet af Nordea-fonden. Den gratis e-bog er et led i Nordea-fondens bestræbelse på at gøre de kulturelle tiltag, de støtter, i dette tilfælde samtidskunsten, tilgængelig for så mange mennesker, som muligt.

Om forfatteren Michael Jeppesen er kunstkritiker ved dagbladet Information, radiovært på programmet ”Forfra med Jeppesen” på Radio 24syv og medvært på Søndag Live på DR2. Han er desuden forfatter til en række bøger, bl.a. ”Overblik – 63 danske samtidskunstnere”, 2006, "Før ørerene falder af" (2006).

© 2013 Strandberg Publishing A/S (Rafbók): 9788792894335

Útgáfudagur

Rafbók: 27 november 2013

Aðrir höfðu einnig áhuga á...

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt