Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
17 september, 1961. Värmen låg som ett lock över Ndjiliflygplatsen utanför Leopoldville den där eftermiddagen. På banan i den dallrande hettan stod en svensk DC 6:a starklar. Den hade beteckningen SE-BDY och hette Albertina. Planet väntade på en av världens mest inflytelserika personer, FN:s generalsekreterare Dag Hammarskjöld. När han reste brukade det finnas horder av journalister i närheten, men inte denna gång. Flygningen hade omgetts med visst hemlighetsmakeri och det såg ut att ha fungerat. Man kunde dock aldrig veta. Ett dygn senare skulle den hemliga flygningen vara känd över hela världen.
Den vanligtvis så optimistiske och effektive Hammarskjöld hade varit i ett konstigt stämningsläge de senaste veckorna. I ett brev till vännen Bo Beskow, skrivet den 6 augusti, antydde han tankar om att något farligt kunde inträffa. Den 11 september gjorde han i ordning sitt testamente. Natten till den 18 september kraschar Albertina i djungeln, 15 kilometer från flygplatsen i Ndola.
Gunnar Walls berättelse är tidigare utgiven i textform med titeln ”Flygplanet som ingen saknade – Dag Hammarskjöld” i antologin Historiens största mordgåtor, Semic 2004.
© 2018 Bonnier Audio (Hljóðbók): 9789176519639
Útgáfudagur
Hljóðbók: 4 juli 2018
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland