Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Skáldsögur
Märta vaknar med ett ryck. En dröm hade stört hennes sömn, och nu när hon vaknat försökte minnena av drömmen fly, men Märta lyckades fånga in några minnesbilder innan de för evigt försvann. I drömmen hade hon gift sig, och åkt i en vagn. För att tolka den underliga drömmen tog hon hjälp av ett ockult lexikon för drömtydning som hon funnit några år tidigare undangömt på vinden. Lexikonet ger inte mycket hjälp när hon slår i det, men till slut får hon resultatet hon vill ha, hennes framtida äktenskap kommer att bli lyckligt.
Detta är bra nyheter, tänker Märta, med tanke på att hon snart ska bege sig hemifrån för första gången. I den tidiga tysta morgonen vandrar hon runt i sitt barndomshem, och säger farväl till det hus som snart inte kommer att vara hennes hem längre. Färden bär mot Stockholm, vad som väntar där vet hon inte och med fjärilar i magen säger hon adjö till sin familj på tågstationen.
Artur Möller (1883-1940) var en svensk författare. Möller skrev allt från kåserier till romaner, och han blev speciellt hyllad för sin själfulla lyrik. Hans verk skildrar med unik träffsäkerhet den borgerliga miljö som han själv levde i.
© 2019 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726192414
Útgáfudagur
Rafbók: 2 september 2019
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland