Episode 38 - Skræmmende Ligfund – Frosset i tiden part 2/2

Episode 38 - Skræmmende Ligfund – Frosset i tiden part 2/2

0 Umsagnir
0
Episode
38 of 57
Lengd
41Mín.
Tungumál
danska
Gerð
Flokkur
True Crime

I dette andet og sidste afsnit af Frosset i Tiden dykker jeg ned i tre isnende fortællinger, hvor kulden ikke blot har sat livet på pause – men gjort det udødeligt.

🔹 Vi begynder med John Torrington – den unge sømand fra den britiske Franklin-ekspedition, hvis frosne blik stadig stirrer ud gennem århundrederne.

🔹 Derefter rejser vi tilbage over 5000 år i tiden, op i Alpernes rå landskab, hvor Ötzi – Ismanden blev fundet under isen, bevaret med sine hemmeligheder intakt.

🔹 Til sidst slutter vi med en kort, men dybt rørende historie om La Doncella – Den Inkaiske Isjomfru, der ofrede alt i gudernes navn, og som stadig hviler i evig søvn i Andesbjergene.

🌬️ Tre skæbner. Tre øjeblikke frosset i tiden. Og tre vidnesbyrd om menneskets møde med naturens ultimative magt.

🎧 Lyt med – og lad dig opsluge af det isnende mysterium.

📲 Husk at følge Kuldegysninger på Instagram for ekstra billeder, bagom-info og uhyggelige facts: @kuldegysninger

Kuldegysninger

Velkommen til Kuldegysninger! Her tager vært Jeanette Strømsholt dig med på en rejse gennem mysterier, det uforklarlige og de mest skrækindjangende, virkelige kriminalsager. Hvis historier om skinwalkers, søvnparalyse eller The Golden State Killer får det til at løbe koldt ned ad ryggen på dig – så er Kuldegysninger lige noget for dig.

Jeanette Strømsholt er iværksætter og podcastvært på "Kuldegysninger". Hun har skrevet, redigeret og produceret mere end 50 episoder af serien.


Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036
Cover for Episode 38 - Skræmmende Ligfund – Frosset i tiden part 2/2

Other podcasts you might like ...