Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3
Skáldsögur
Natasja svarer – mest for sjov – på en kontaktannonce fra Ole. Men da de mødes, finder hun hurtigt ud af, at kemien mellem dem mangler. Denne oplevelse til trods vælger Natasja at give kontaktannoncer endnu en chance og mødes med Henrik, men heller ikke denne gang bærer det frugt. Det er først, da hun møder tømreren Jens, som skal udføre en opgave i den børnehave, hun arbejder i, at hun finder kærligheden.
Denne fortælling om kærlighedens og begærets mange ansigter udfolder sig parallelt med flere andre, som alle har kontaktannoncer som omdrejningspunkt.
Uddrag af bogen
Den intense spænding, som i løbet af de mange timer havde hobet sig op i hende, var med ét blevet udløst, men i stedet for et jublende gensyn med Steven, var forventningen blevet omdannet til en smertefuld skuffelse. Dybt ulykkelig, og med tårerne løbende ned ad kinderne, fandt hun frem til ”Information”, hvor hun brød hulkende sammen. En stewardesse lagde trøstende armen om hendes skulder og udspurgte hende hensynsfuldt. Gennem tårer og voldsom snøften oplyste Åse stammende Stevens navn og fortalte om hans udebliven.
Om forfatteren
Jørgen Schrold (f. 1941) er pensioneret farmaceut. Livslang interesse for rejser, bøger, tennis og fodbold.
© 2019 Forlaget Mellemgaard (Rafbók): 9788772187884
Útgáfudagur
Rafbók: 9 december 2019
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland