LYST - Kærlighedssprog og lyst

4.3 Umsagnir
0
Episode
21 of 36
Lengd
17Mín.
Tungumál
danska
Gerð
Flokkur
Sjálfsrækt

Hænger kærlighedssprog og lyst sammen? Hvad er de 5 kærlighedssprog overhovedet? Og hvorfor skal kærlighedsbeholderne være fyldt op hos nogle, før lysten kan indtræffe, mens det hos andre er underordnet?

I samtalepodcasten ’Lyst’ snakker blogger Jasmin Gabay og sexolog Amanda Lagoni om alt, der har med lyst at gøre. Lyst til solosex og orgasmer, lyst til ens partner, eller lyst til at hævne sig. Der er plads til alle lyster hos Jasmin og Amanda, der ærligt og kærligt selv står for skud, når de deler ud af erfaringer fra deres egne liv.

Amanda Lagoni er uddannet sexolog, parterapeut og rytmisk sanger. Hun driver sin egen klinik i København og er forfatter til bogen ’At elske er ikke en følelse’. Derudover holder hun foredrag, underviser, og er også vært på podcasten ’Kvart i sex’.

Jasmin Gabay er sangerinde, blogger og forfatter. I 2018 var hun med i finalen af Den Store Bagedyst, og hun har også skrevet bagebogen ’Klimakløgtigt Kagekalas’. I 2019 deltog hun i dansk Melodi Grand Prix med sangen ’Kiss Like This’ og i år udkom hun med børnebogen ’Charlie’.


Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

Other podcasts you might like ...