Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.1
2 of 6
Glæpasögur
Roland Benito, efterforsker i Politiklagemyndigheden, og hans kollega er sendt til Horsens til afhøring af to politibetjente i en udrykningssag. En fængselsbetjent er sprunget ud ad sit vindue på fjerde sal, netop da de to betjente ankommer i forbindelse med anmeldelsen af høj musik fra hans lejlighed. Umiddelbart virker der ikke til at være noget mistænkeligt ved situationen, men da fængselsbetjenten viser sig at være far til Rolands barnebarns skoleveninde, hører han rygter om, at en fange er død i det fængsel, han arbejdede i, og at fængselsbetjenten har følt sig truet og forfulgt. Var det i virkeligheden ikke selvmord?
Anne Larsen, journalist på TV2 Østjylland, er også på sagen om dødsfaldene. Under sin research kommer hun på sporet af et andet dødsfald, en forsvarsadvokat, som er omkommet i en bilulykke. Hun finder ud af, at alle dødsfaldene har forbindelse til en fange, barnemorderen Patrick Asp, som har fået livstid for drabet på sit spædbarn og er indsat i det fængsel, hvor fængselsbetjenten arbejdede.
SANITØREN er en krimiserie på seks afsnit.
INGER GAMMELGAARD MADSEN
Inger Gammelgaard Madsen (f. 1960) er en dansk forfatter. Hun debuterede med kriminalromanen "Dukkebarnet" i 2008. Sidenhen er fulgt flere bøger i samme genre. Her kan blandt andet nævnes "Drab efter begæring" (2009), "Slangers gift" (2014), "Dommer og bøddel" (2015) og "Brændende skyld" (2016).
© 2017 SAGA Egmont (Hljóðbók): 9788711862032
© 2017 SAGA Egmont (Rafbók): 9788711817018
Útgáfudagur
Hljóðbók: 14 september 2017
Rafbók: 14 september 2017
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland