chatGPT special: Om vad vi kan göra med chatGPT. Och vad det betyder för våra roller - Fredrik Ahlgren, universitetslektor på Linnéuniversitetet

chatGPT special: Om vad vi kan göra med chatGPT. Och vad det betyder för våra roller - Fredrik Ahlgren, universitetslektor på Linnéuniversitetet

0 Umsagnir
0
Episode
14 of 93
Lengd
1Klst. 4Mín.
Tungumál
sænska
Gerð
Flokkur
Óskáldað efni

I det här avsnittet av AI för CxO:er träffar vi Fredrik Ahlgren, universitetslektor i datavetenskap och medieteknik på Linnéuniversitetet. Fredrik har lång erfarenhet av forskning och undervisning samt från att arbeta med industrin.

I detta avsnitt pratar vi om chatGPT, ett verktyg som har blivit mycket populärt på kort tid. Vi diskuterar vad chatGPT är, varför det har blivit så populärt och vad man kan göra med det. Vi lyfter också frågor som vad alla pratar om när de pratar om chatGPT och varför det har fått så många användare på så kort tid.

AI för CxO:er & ledare är en podcast från AI Sweden som handlar om vad du som ledare i svenska organisationer behöver förstå om AI. Podcasten spelas in av Peter Kurzwelly för AI Sweden. Om du har några frågor eller förslag på ämnen du skulle vilja höra mer om i podden, skicka gärna ett mail till peter.kurzwelly@ai.se.

Länkar för episoden:

- chatGPT https://chat.openai.com/chat

- Srcful https://srcful.io/

- Computer Science LNU https://youtube.com/cslnu

- Följ Fredrik https://twitter.com/frahlg


Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036
Cover for chatGPT special: Om vad vi kan göra med chatGPT. Och vad det betyder för våra roller - Fredrik Ahlgren, universitetslektor på Linnéuniversitetet

Other podcasts you might like ...