Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks in één app. Ontdek Storytel nu.
2
Korte verhalen
"Ganska länge trodde jag att han var den enda farsan som drack i området där vi bodde men sen började jag förstå att många av mina kompisars rika farsor drack rätt ordentligt dom också men skillnaden var förstås att dom sällan drack brännvin och framförallt så drack dom aldrig direkt ur flaskan ute i kapprummet."
Farsan dricker jämt, och antingen så börjar han därefter bråka med mamma om någon småsak, eller så försöker han lära sin son någonting nytt. Oftast är det sjömärken eller båtar, farsan hittar på en ramsa, och sonen försöker följa med så gott han kan. Ofta blir han så nervös att han börjar stamma.
I denna korta men kärnfulla novell av författaren Erik Eriksson skildras en liten familj med stora problem. Det är en melodramatisk berättelse, med en stark känsla av nostalgi över en svunnen tid och en olycklig barndom.
Erik Eriksson föddes 1937 och är en svensk journalist, tv-producent och författare. Han har skrivit romaner, novellsamlingar, ungdomsböcker och lättlästa böcker. År 2009 fick han Aniarapriset för sitt författarskap.
© 2018 SAGA Egmont (Ebook): 9788711779279
Publicatiedatum
Ebook: 11 mei 2018
Voor ieder een passend abonnement
Kies het aantal uur en accounts dat bij jou past
Download verhalen voor offline toegang
Kids Mode - een veilige omgeving voor kinderen
Voor wie onbeperkt wil luisteren en lezen.
1 account
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie zo nu en dan wil luisteren en lezen.
1 account
30 uur/30 dagen
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie Storytel wil proberen.
1 account
10 uur/30 dagen
Spaar ongebruikte uren op tot 50 uur
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie verhalen met familie en vrienden wil delen.
2-3 accounts
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
2 accounts
€18.99 /30 dagenNederlands
Nederland