Före: Sommarlovet närmar sig, och sjuttonåriga Claude drömmer om att skriva. Till hösten ska hon börja på college, bli en hyllad författare, och kanske, möjligtvis ha sex. Det behöver inte vara stora-kärleken-sex, vilket sex som helst duger. Sedan släpper hennes pappa bomben han och hennes mamma ska separera. Och för Claude känns det plötsligt som om hela hennes liv är byggt på en lögn.
Efter: Claude accepterar motvilligt att tillbringa sommaren med sin mamma på en avlägsen, myggomsvärmad ö. Det är tveksamt vad som egentligen ska bli bättre där, tills Jeremiah Crew dyker upp. Han jobbar som guide på ön, är en fantastisk lyssnare men vägrar själv prata om sitt förflutna. Enligt Claude är han den perfekta sommarflirten, killen hon ska ligga med, utan att blanda in några känslor. Det är ju ändå bara över sommaren.
Jennifer Niven har tidigare skrivit ungdomsromanerna Som stjärnor i natten och Vända världen rätt. Den första har nyligen filmatiserats av Netflix. Nu är hon tillbaka med en romantisk, drabbande berättelse om att tappa fotfästet på mer än ett sätt.
© 2021 Gilla Böcker (E-bok): 9789178132225
Utgivelsesdato
E-bok: 30. april 2021
Over 700 000 bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
1 konto
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
2-3 kontoer
Ubegrenset lytting
Lytt så mye du vil
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
2 kontoer
289 kr /månedFor deg som lytter og leser av og til.
1 konto
20 timer/måned
Lytt opp til 20 timer per måned
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
Kos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.
Norsk
Norge