Livat på Lingonvägen - Det spökar!

1 Anmeldelser

2

Serier

1 of 30

Spilletid
1M
Språk
Svensk
Format
Kategori

Barn

Hjälp! Det spökar!

Igor och Ester ska vara ensamma hemma, mamma, pappa och Olga ska på bio. Så roligt det ska bli! De ska titta på teve, och ... Men plötsligt går strömmen och det blir helt mörkt överallt. När Ester tittar ut i trädgården, ser hon ... spöken!

Livat på Lingonvägen är en bokserie för de yngsta läsarna. Böckerna kan läsas av barnen själva eller tillsammans med en vuxen. Matilda Salméns sprudlande illustrationer i fyrfärg ger stöd åt texten och tilltalar både barn och vuxna.

Böckerna är indelade i fyra nivåer – röd, blå, gul och grön. En långsamt ökande svårighetsgrad ger läsaren möjlighet att lyckas.

Janina Kastevik och Sarah Utas, som skapat serien, är systrar och delar ett stort intresse för böcker och läsning. Janina är barnboksförfattare, jurist och trebarnsmamma. Sarah är barn- och ungdomsbibliotekarie med många års erfarenhet av barnlitteratur och läsfrämjande.

Illustratören Matilda Salmén har jobbat som barnboksillustratör sedan 2006. Hon har illustrerat drygt hundra böcker och tycker att hon har världens roligaste jobb!

Sagt om Sura gubben! Den enkla lästräningstexten lyckas på ett fint sätt förmedla ett litet vardagsäventyr och samtidigt ge en bild av vänskap mellan grannar, om man bara är öppen för möjligheterna. Boken kan ge en fin läsupplevelse för nybörjaren och locka till vidare läsning.” Agneta Warheim, BTJ-häfte nr 19/2022

Sagt om Det nappar!: Texten i Det nappar! är kortfattad och enkel men Janina Kastevik och Sarah Utas har ändå lyckats skapa en härlig och tilltalande berättelse, mycket tack vare Matilda Salméns roliga och actionfyllda illustrationer som ger texten ett extra lyft. Mia Mårtensson, BTJ-häfte nr 21/2020

Sagt om Olgas nya djur: Det är en fantastisk matchning mellan bild och text. Matilda Salméns illustrationer ger liv åt texten och bidrar till att berätta så mycket mer än de sparsamma textraderna. Det är så viktigt att det finns böcker som förmedlar läsglädje till den som håller på att knäcka läskoden. Böcker som har hög igenkänningsfaktor, finurliga illustrationer och lagom svår text. Olgas nya djur är ett välkommet nytillskott för nybörjarläsarna! Hurra! Solveig Lidén, BTJ

Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder. Böckerna i serien Livat på Lingonvägen är indelad i fyra nivåer med olika färger. Det spökar är blå, dvs steg två av fyra.

© 2023 Nypon förlag (Lydbok): 9789180771344
© 2023 Nypon förlag (E-bok): 9789180771337

Utgivelsesdato

Lydbok: 7. oktober 2023
E-bok: 23. august 2023

Andre liker også ...

Derfor vil du elske Storytel:

  • Over 700 000 bøker

  • Eksklusive nyheter hver uke

  • Lytt og les offline

  • Kids Mode (barnevennlig visning)

  • Avslutt når du vil

Det mest populære valget

Unlimited

For deg som vil lytte og lese ubegrenset.

219 kr /måned
  • 1 konto

  • Ubegrenset lytting

  • Lytt så mye du vil

  • Over 700 000 bøker

  • Nye eksklusive bøker hver uke

  • Avslutt når du vil

Få 70 % rabatt

Family

For deg som ønsker å dele historier med familien.

Fra 289 kr/måned
50 % rabatt
  • 2-3 kontoer

  • Ubegrenset lytting

  • Lytt så mye du vil

  • Over 700 000 bøker

  • Nye eksklusive bøker hver uke

  • Avslutt når du vil

2 kontoer

289 kr /måned
Få 50 % rabatt

Basic

For deg som lytter og leser av og til.

149 kr /måned
  • 1 konto

  • 20 timer/måned

  • Lytt opp til 20 timer per måned

  • Over 700 000 bøker

  • Nye eksklusive bøker hver uke

  • Avslutt når du vil

Prøv gratis

Lytt og les ubegrenset

Kos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.

  • Lytt og les så mye du vil
  • Utforsk et stort bibliotek med fortellinger
  • Over 1500 serier på norsk
  • Ingen bindingstid, avslutt når du vil
Prøv gratis
NO - Details page - Device banner - 894x1036