Lyssna när som helst, var som helst

Kliv in i en oändlig värld av stories

  • 1 miljon stories
  • Hundratals nya stories varje vecka
  • Få tillgång till exklusivt innehåll
  • Avsluta när du vill
Starta erbjudandet
SE - Details page - Device banner - 894x1036
Cover for Den sorte mand

Den sorte mand

Språk
Danska
Format
Kategori

Romaner

DEN SORTE MAND er en samling fortællinger, der henter motiver fra Grønland, Østen og Afrika, hvor Jørn Riel har rejst og arbejdet gennem mange år.

Lavmeldt, men båret af stærkt indignation og medfølelse, fortæller han om Pol Pot-regimets folkemord i Cambodia og om krig i Afghanistan.

Men der er også fortællinger i lysere toner om kærlighed; om mennesker som – trods forskellig hudfarve, kultur og religion – alligevel har de samme dyder og fejl, lyster og laster og de samme drømme.

Kvartetten Skyggerne: Den fede, hvide tuan Den lange neger Den sorte mand Den gode væver

Den danske forfatter Jørn Riel (f. 1931) debuterede med romantrilogien "Mine fædres hus" (1970-72), men havde inden da rejst rundt i det meste af verden, blandt andet i forbindelse med forskellige erhverv. Jørn Riel var en del af Lauge Koch-ekspeditionenen (1951-53) og var efterfølgende udstationeret i Grønland i 10 år. Imellem 1964-71 arbejdede han hernæst som FN-observatør, før han omlagde sin karrierevej og blev forfatter. Riel har både udgivet store romaner såvel som små novellesamlinger, og i 2010 blev Jørn Riel tildelt Det Danske Akademis Store Pris, der udover hædersbevisningen består af 300.000 kroner.

© 2017 Lindhardt og Ringhof (E-bok): 9788711921531

Utgivningsdatum

E-bok: 6 december 2017

Andra gillade också ...