Kliv in i en oändlig värld av stories
Kun liikemiehet Pekka Lipponen ja Kalle-Kustaa Korkki saapuvat Japaniin, ajatuksena on suorittaa merenpohjatutkimuksia maan aluevesillä. Ken tietää, alueelta saattaisi hyvinkin löytyä mustaa kultaa – öljyä nimittäin. Korkki keskittyy neuvotteluihin ja Lipponen sen sijaan viettää aikaa japanilaisten geishojen kanssa. Miehet ovat kuitenkin täysin tietämättömiä siitä, että heidän saapumisensa on huomattu. Onko Lipposen ja Korkin syytä pelätä henkensä puolesta?
"Keishoja ja sininen kuolema" on Outsiderin eli Aarne Haapakosken vauhdikas seikkailukertomus vuodelta 1958.
Pekka Lipponen ja Kalle-Kustaa Korkki ovat liikemiehiä, jotka ovat tottuneet matkustamaan ympäri maailmaa. Vaara vaanii kuitenkin yllättävissä paikoissa – edessä on kiperiä tilanteita niin New Yorkissa, Tokiossa kuin myös Pariisissa.
Outsider-nimellä kirjoittanut Aarne Viktor Haapakoski (1904–1961) oli suomalainen kirjailija ja toimittaja. Haapakoski kirjoitti uransa aikana yli 2500 tarinaa. Hänen tunnetuimpiin teoksiinsa lukeutuvat muun muassa Kalle-Kustaa Korkin seikkailut ja Pekka Lipposen seikkailut, joita julkaistiin 1940-luvulta lähtien.
© 2021 SAGA Egmont (E-bok): 9788726824957
Utgivningsdatum
E-bok: 16 juni 2021
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
Lyssna och läs ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Lyssna och läs obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadLyssna och läs ibland – spara dina olyssnade timmar.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige