Kulttuuridokumentissa pohdintaa savupirtissä ja kuusen alla. Tutkimme suomalaismetsien laulu- ja loitsuperinnettä Alftan suomalaismetsissä, Taalainmaan, Gästrikelandin ja Gävleborgin rajamaastossa.
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play. Savunhajuisia loitsuja metsästä ja savupirtistä
"Rollota rollota lakea myöten Torvesta sisällen – lakeisesta pihallen! Lauloi eräs akka savulle."
• Kun savolaiset tulivat 1500-1600-luvulla suomalaismetsiin, oli heillä mukanaan kirves, korpirukiin siemenviljat ja suuri määrä loitsuja ja lauluja.
• Metsäsuomalaisilla oli loitsu melkein kaikesta ja se tehtiin useimmiten Kalevalasta tuttuun runomittaan ja laulettiin perinteisillä sävelillä.
• Metsäsuomalaisilla meni jonkin aikaa paremmin kuin naapureillaan. Hyvinä vuosina oli korpiruissato valtaisa.
• Oppaina Alftassa: Museonjohtaja Maths Östberg ja suomalaismetsien loitsuista luennoiva laulutaiteilija Anna Fält.
• Toimittaja Kirsi Blomberg.
Sveriges Radio Finska finska@sverigesradio.se
Kliv in i en oändlig värld av stories
Svenska
Sverige