Provlyssna
Pickwick-klubbens efterlämnade papper - Charles Dickens

Pickwick-klubbens efterlämnade papper

Pickwick-klubbens efterlämnade papper

3.49 57 5 Författare: Charles Dickens Inläsare: Gert Lundstedt
Finns som ljudbok.
Finns som e-bok.
Denna komiska berättelse om ett gäng äldre herrars äventyr på den engelska landsbygden på 1820-talet blev en exempellös framgång när den först utkom i följetongsform åren 1836-37. Boken gjorde Charles Dickens genast ett namn i hela den engelskspråkiga världen. Med den fryntlige herr Pickwick som mittpunkt råkar de ständigt i dråpliga situationer var de än hamnar men räddas gång efter annan av sin betjänt, den påhittiga och kvicktänkta Sam Weller. Läsaren får bekanta sig med ett oräkneligt antal färgstarka personer tecknade med ohejdbar berättarglädje och livfull satir, inte sällan med aristokratins företrädare i skottgluggen. Här får vi också inblick i de säregna miljöerna kring de slags resehotell som låg längs de engelska landsvägarna. Innehåller både del 1 och 2. I originalöversättning av Carl Johan Backman Charles Dickens (1812-1870) var kanske den mest framgångsrika och älskade brittiska författaren under 1800-talet, en popularitet som fortsatt i våra dagar. Han förenar oförglömliga personporträtt och en känsla för medryckande berättelser med en blick för samhällets utsatta existenser.
Språk: Svenska Kategori: Romaner Översättare: Carl Johan Backman

Mer info om ljudboken:

Förlag: SAGA Egmont
Utgiven: 2017-01-20
Längd: 41T 20M
ISBN: 9788711739525

Mer info om e-boken:

Förlag: SAGA Egmont
Utgiven: 2016-07-16
ISBN: 9788711571491
Kommentarer

Ha alltid en bra bok på gång – lyssna och läs som du vill

Läs och lyssna på så många böcker du orkar! Ladda ner böcker offline, välj sagor till barnen eller prova en bok du inte visste att du ville höra. Helt enkelt den bästa digitala bokupplevelsen du kan få.
Prova fritt i 14 dagar