Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks in één app. Ontdek Storytel nu.
"Han kan konstruera en spänningsberättelse som når väldigt långt … Jens Lapidus är så oerhört bra på det han gör." DN
"… i 'Död man walking' hänger allt samman i en bred bild av vårt samhälles mörkaste sidor. Jag sträckläser och överraskas gång på gång av vändningar jag inte förutsåg och av sympatier och antipatier som ändras gång på gång. Han skriver skrämmande bra Jens Lapidus." Skånska Dagbladet
"Lapidus bok är högaktuell, i dessa gängkrigens dagar. Hänsynslöshet, cyniskhet, samt kamp om pengar och makt är vanliga ingredienser i bladvändaren. Dessutom kommer det mera, cliff hangern lovar mer." Mariestads-Tidningen
"Jens Lapidus bygger skickligt upp sin spänningsintrig. Det är en brutal värld som målas upp, om de som vill nå snabba cash snabbt, om de som vill behålla sin position i den kriminella sfären och de som bara vill överleva. Han lyckas också göra ett inlägg i debatten kring anonyma vittnen som visar att även kriminella kan utnyttja den nya möjligheten." Ölandsbladet
En sargad familj samlas på kyrkogården för att minnas den mamma som gick bort för mer än tjugofem år sedan. Det är Teddy, hans far och hans syster, samt Emelie, som sedan börjar forska i vad som egentligen hände när Teddys mamma dog. Spåren leder till ett förflutet som ingen visste fanns, och snart är Emelie indragen i ett dubbelspel som är farligare än hon någonsin kunnat ana.
Teddy är däremot inte intresserad, han har fullt upp med att behålla sin position som Mr Ett, ett vägval som tvingar honom djupt in i Stockholms undre värld och dess brutala konflikter. Så rymmer Max från ungdomsvårdsanstalten, och Teddy måste välja vad han ska göra med pojken som dödade hans älskade systerson. Hämnas eller ej, det är frågan.
"Död man walking", fortsättningen på hyllade "Mr Ett", är en andlöst spännande berättelse om det förflutnas makt över nuet, om priset vi till slut måste betala för våra handlingar.
© 2023 Albert Bonniers förlag (Luisterboek): 9789100802585
© 2024 Albert Bonniers förlag (Ebook): 9789100802424
Publicatiedatum
Luisterboek: 25 oktober 2023
Ebook: 25 januari 2024
Voor ieder een passend abonnement
Kies het aantal uur en accounts dat bij jou past
Download verhalen voor offline toegang
Kids Mode - een veilige omgeving voor kinderen
Voor wie onbeperkt wil luisteren en lezen.
1 account
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie zo nu en dan wil luisteren en lezen.
1 account
30 uur/maand
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
Voor wie verhalen met familie en vrienden wil delen.
2-3 accounts
Onbeperkte toegang
Meer dan 1 miljoen luisterboeken en ebooks
Altijd opzegbaar
2 accounts
€18.99 /30 dagenNederlands
België