Astu tarinoiden maailmaan
"Äckligt, knäppt och läskigt förr i tiden ger läsaren precis vad titeln utlovar, beskrivet på ett sätt som låter dig äcklas och förfäras (och kanske skratta lite ibland?)" Helhetsbetyg: 4 - Lina Wersäll, BTJ
Hur kändes det att dö av böldpest? Hjälpte det verkligen mot sjukdomar att låta blodiglar suga ens blod? Vilken var den fulaste svordomen på 1600-talet? Hur var det egentligen att jobba som bödel? Och hur många sorters djur fanns det på skeppet Vasa när det sjönk – och vilken sort fanns inte ombord?
Sveriges historia består inte bara av kungar och krig. Den är full av äckliga, knäppa, roliga och läskiga saker som du aldrig hört talas om förut! I den här boken har Sofi Hjort samlat det allra mest spännande och överraskande. I korta, enkla och roliga faktatexter berättar hon om fruktansvärda sjukdomar och nästan lika fruktansvärda sätt att försöka bota dem, om blodbad och spöken, livsfarligt smink, lik och märkliga saker man trodde på förr i tiden.
Äckligt, knasigt och läskigt förr i tiden är lika mycket en bok för alla som gillar historia som för de som inte gör det.
© 2024 Rabén & Sjögren (E-kirja): 9789129746747
Julkaisupäivä
E-kirja: 29. marraskuuta 2024
Avainsanat
Yli miljoona tarinaa
Suosituksia juuri sinulle
Uusia Storytel Originals + eksklusiivisia sisältöjä kuukausittain
Turvallinen Kids Mode
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet säännöllisesti.
1 käyttäjätili
50 tuntia/kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet ja luet usein.
1 käyttäjätili
100 tuntia/kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka haluat rajattomasti tarinoita.
1 käyttäjätili
Kuuntele ja lue rajattomasti
Ei sitoutumisaikaa
Kun haluat jakaa tarinoita perheen kanssa.
2-6 tiliä
100 tuntia/kk jokaiselle käyttäjälle
Ei sitoutumisaikaa
2 käyttäjätiliä
26.99 € /kuukausiSinulle joka kuuntelet vähemmän.
1 käyttäjätili
20 tuntia/kuukausi
Säästä käyttämättömät tunnit, max 20h
Ei sitoutumisaikaa
Suomi
Suomi