Kuuntele missä ja milloin haluat
3.9
Novellit & esseet
En samling noveller om några människor som lever sina liv i staden, människor som vid närmare granskning ter sig allt mer underliga och hamnar i allt märkligare situationer, men som på samma gång är helt vanliga människor som du och jag.
Novellerna kan läsas fristående en och en men de kan också med fördel läsas tillsammans eftersom det då uppstår en ny och annorlunda helhet. Det är ungefär som en måltid där alla rätter kompletterar varandra och tillsammans bjuder på nya smaksensationer.
"Jag skulle skriva en pjäs och när jag höll på med den dök det upp karaktärer med historier som inte passade in. Så småningom så började jag ta pauser från pjäsen och skriva lite om dom här andra personerna. Då visade det sig att dom inte riktigt trivdes i dramatisk form. Nej, förresten. Jag hamnade i en situation som gjorde att jag började fundera på alternativa händelseförlopp... Jag skrev den för att det var så roligt. Jag hade inget bättre för mig ... jag kunde inte låta bli. "
– Jonas Karlsson om varför han har skrivit "Det andra målet".
© 2007 Bonnier Audio (Äänikirja): 9789173481397
© 2009 Wahlström & Widstrand (E-kirja): 9789143501858
Julkaisupäivä
Äänikirja: 21. syyskuuta 2007
E-kirja: 29. lokakuuta 2009
Yli miljoona tarinaa
Suosituksia juuri sinulle
Uusia Storytel Originals + eksklusiivisia sisältöjä kuukausittain
Turvallinen Kids Mode
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet säännöllisesti.
1 käyttäjätili
50 tuntia/kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet ja luet usein.
1 käyttäjätili
100 tuntia/kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka haluat rajattomasti tarinoita.
1 käyttäjätili
Kuuntele ja lue rajattomasti
Ei sitoutumisaikaa
Kun haluat jakaa tarinoita perheen kanssa.
2-6 tiliä
100 tuntia/kk jokaiselle käyttäjälle
Ei sitoutumisaikaa
2 käyttäjätiliä
26.99 € /kuukausiSinulle joka kuuntelet vähemmän.
1 käyttäjätili
20 tuntia/kuukausi
Säästä käyttämättömät tunnit, max 20h
Ei sitoutumisaikaa
Suomi
Suomi