Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.2
Skáldsögur
När vi var i Afghanistan sa man hela tiden att vi var där för att göra skillnad. Jag vet inte om vi gjorde det. När jag tänker på det nu tror jag att det snarare var Affeland som gjorde skillnad med oss, utan att vi märkte det medan det hände.
Vad driver en vanlig svensk kille att åka iväg som soldat till en krigshärd? Och vad händer egentligen med ett psyke i skarpt läge - när beslutet om att döda andra människor måste fattas helt utan eftertanke? Den nyutbildade svenska soldaten Marcus förväntar sig det stora äventyret när han får chansen att åka till Afghanistan för att ansluta sig till den svenska styrkan på plats. Under den rutinerade mentorn Djungel-Jims beskydd får han skåda kriget på nära håll. Men kriget är svårbegripligt och våldet oförutsägbart och ingenting blir som han föreställt sig.
Wilhelm Agrell är författare, freds- och konfliktforskare samt professor i underrättelseanalys med stor kännedom om kriget i Afghanistan. Affeland bygger bland annat på författarens egna intervjuer med soldater som varit på plats i Afghanistan.
Han har skrivit en rad faktaböcker, vuxenromaner och ungdomsböcker och blivit belönad med Nils Holgerssonplaketten.
I e-boken medföljer bonusmaterial i form av autentiska foton från det svenska lägret.
© 2015 MIX förlag (Rafbók): 9789187671678
Útgáfudagur
Rafbók: 10 september 2015
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland