Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Barnabækur
"Blæksprutten og andre dyrefortællinger" er en samling historier om dyr fortalt for børn. Bogen indeholder 12 historier og fortæller blandt andet om skolopenderen, korsedderkoppen, skorpionen, korallen og skovsneglen.
Hver historie indledes med en faktaboks, der indeholder oplysninger om det dyr, som historien handler om.
Tag dine børn med på en rejse ud i naturen med "Blæksprutten og andre dyrefortællinger" og gå på opdagelse i dyrenes verden lige inden sengetid – små dramatiske eventyr om dyrenes liv til vands, til lands og i luften.
Bogen er skrevet i og med samtidens sprog og retskrivning.
Ingvald Lieberkind (1897-1972), dansk forfatter og zoolog. Kendt for sin lidenskab for dyrenes verden, der fik ham til at indlede zoologstudiet straks efter studentereksamen. Det førte til adskillige års studier og samtidig en række bogudgivelser med netop dyrenes verden i fokus. Lieberkinds udgivelser spændte bredt, og bestod af alt lige fra børnebogen "Torsken og andre fortællinger" (1937) til det store populærvidenskabelige værk "Dyrenes verden 1-12" (1937-1939).
Består af en række dyrefortællinger fortalt for børn af zoolog Ingvald Lieberkind. Bøgerne kommer vidt omkring og fortæller om blandt andet skolopenderen, blæksprutten, torsken og en masse andre spændende og sjove dyr.
Hver historie indledes med en faktaboks, der fortæller om det dyr, som historien handler om.
© 2017 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788711895474
Útgáfudagur
Rafbók: 23 november 2017
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland