3.8
Glæpasögur
Privatdetektiven Frants Hjejle har ingen kunder i forretningen. Han spiller poker på nettet og går langeture i sit kvarter. Da hans yndlings-sexarbejder bliver myrdet, er han på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt. Så forkert, at politiet eftersøger ham for mordet.
Hjejle indser, at han må komme ud af sin isolation og finde den rigtige morder. Efterforskningen fører ham på sporet af nogle desperadoer, han for ni år siden havde et sammenstød med. Hjejle synes umiddelbartikke, at den opdagelse stiller ham bedre.
Dette er den manglende bog i serien om detektiven Frants Hjejle. Bøgerne kan læses uafhængigt af hinanden.
”Dansk krimiserie i den mere hårdkogte stil (…) Tonener tør, distanceret ironisk, og der er i det hele taget noget noir over den usentimentale serie meddens gennemgående og ikke udpræget sympativækkendepersongalleri.” Lektørudtalelse, DBC
© 2023 Indblik (Rafbók): 9788793959798
Útgáfudagur
Rafbók: 9 mars 2023
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði