4.2
Skáldsögur
I 1941 rykker tyskerne frem mod Athen, og englænderne evakuerer deres tropper. Midt i dette kaos bliver den amerikanske turist Michael Morrison ved tilfældighedernes spil en yderst vigtig person, fordi han – ene af alle – er i besiddelse af oplysninger, som er livsvigtige for både tyskerne og englænderne.
Det lykkes Morrison at undslippe, men han jages over hele Grækenland af Gestapo, som har svoret at undersøge hver sten og hvert bjerg for at finde ham. Men hvem er ven, og hvem er fjende? Under sådanne forhold kan selv den bedste blive landsforræder.
Leon Uris (1924-2003) var en amerikansk forfatter, der skrev en lang række historiske romaner. Hans bøger opnåede stor popularitet og blev oversat til mange fremmedsprog. Flere af hans bøger er inspirerede af hans egne erfaringer som soldat i Europa under anden verdenskrig. Denne krig og en lang række andre krige og konflikter i det tyvende århundrede danner bagtæppe for flere af Leon Uris’ mest populære bøger.
© 2021 Lindhardt og Ringhof (Hljóðbók): 9788726831061
© 2021 Saga Egmont (Rafbók): 9788726831078
Þýðendur: Mogens Boisen
Útgáfudagur
Hljóðbók: 12 mars 2021
Rafbók: 10 augusti 2021
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði