Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
Cover for DEN SORTE MÅNE

DEN SORTE MÅNE

2 einkunn

3

Tungumál
danska
Gerð
Flokkur

Skáldsögur

Den sorte måne er et uheldsvangert og ildevarslende tegn på himlen, om at noget er helt galt. Månen spår ulykke og hårde tider for den, som ser tegnet. Wolf på 14 befinder sig i det afrikanske land Namibia, da den første store krig bryder ud. Kun ved et rent lykketræf undgår han at blive dræbt, da hans skole bliver bombet af fjenden. Wolf flygter i panik, men farer vild i ørkenen. Han er i overhængende livsfare, da han bliver fundet af tre indfødte drenge. Hvem er det nu, som er venner, og hvem er fjender? Måske skal Wolf ikke tale for højt om, hvor han kommer fra?! Er de sorte drenge så primitive, som han altid har fået at vide hjemmefra, eller kan knive og jagtspyd hamle op med rifler og kanoner? Wolf bliver nødt til at vælge, hvem han vil holde med, og valget vil få stor betydning for hele hans fremtid.

Uddrag af bogen ”I nogle dage havde Wolf i det fjerne hørt den mærkelige rumlen, der langsomt syntes at nærme sig. De andre elever hørte det også, sikkert også deres lærere. Men de lod alle som ingenting, skønt lyden var foruroligende nok. Wolf spekulerede især på, om det havde noget med krigen at gøre, men han turde ikke sige det højt. Wolf var bange for krig. Det var alle børnene. Lærerne, som også var tyske, var måske også bange, men man kunne ikke mærke det på dem. Ingen sagde noget, og det var næsten det værste. Hvis bare de kunne få lov til at tale om krigen, ville noget af frygten måske gå væk.”

Om forfatteren Michael Næsted Nielsen, født 1961, er uddannet cand.scient. i biologi, men har siden 1995 været forfatter på fuld tid. Han skriver især for børn og unge og lægger i sine romaner stor vægt på det dramatiske, spændende og nogle gange uhyggelige element. Siden debuten i 1990 er det blevet til mere end 80 bøger inden for genrerne roman, novelle og digt foruden et antal artikler og indlæg i forskellige fagblade, aviser og tidsskrifter. Se mere på hans hjemmeside: www.klovi.dk.

© 2017 Forlaget Mellemgaard (Rafbók): 9788771905533

Útgáfudagur

Rafbók: 22 maj 2017

Aðrir höfðu einnig áhuga á...

Veldu áskrift

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Hlustaðu og lestu á sama tíma

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr á mánuði

  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr á mánuði

  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Þú + 1 fjölskyldumeðlimur

2 aðgangar

3990 kr á mánuði

Prófaðu frítt