Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036
Cover for EN ENGEL I SORT

EN ENGEL I SORT

1 einkunn

5

Tungumál
danska
Snið
Bókaflokkur

Skáldsögur

Året er 2005, og Sonni er 25 år gammel nyuddannet skolelærer. Med frisk mod og blod på tanden drager han mod sit nye arbejde i Kalundborg. Her finder han dog hurtigt ud af, at det langtfra er idylliske forhold, han kommer til at arbejde under i den lille kirkeby, hvor han møder den både fysisk og psykisk syge femtenårige Luna. Hvad er der galt med pigen? Kan det afhjælpes? Og hvorfor har de andre lærere på skolen ikke taget hånd om hende eller al den mobning, der foregår på stedet endnu? Vær klar til at få vækket hele dit følelsesspektrum, når Sonni leder dig igennem sine minder om, hvordan hans og Lunas liv blev flettet sammen og ændrede hinanden for evigt.

Uddrag af bogen

“HAR DU NOGENSINDE PRØVET AT LIDE?” råbte Luna. Mikkiline rystede og tog et skridt mere bagud.

“SVAR MIG!” skreg hun endnu højere. Jeg var bekymret for, hvad hun fandt på som det næste. Jeg havde hørt en del om hende og vidste ikke helt, hvad jeg skulle forvente mig. Jeg havde aldrig set nogen være så vred. Jeg ville gerne sige noget eller gøre noget, men var for chokeret til reelt at gøre det.

“N... n... nej,” stammede Mikkiline. Luna hamrede begge næver i bordet foran sig med en styrke, jeg ikke havde forventet fra så lille et væsen. Jeg kunne mærke mit hjerte hamre voldsomt i brystet på mig, jeg var bange for, hvor meget hendes voldsomhed ville eskalere.

Om forfatteren

Stephanie Pihl-Krarup (f. 1992) fra Kalundborg er egentlig uddannet kok, men fik den tanke, at siden hun alligevel bruger 95 % af sin tid på at dagdrømme, kunne hun jo lige så godt skrive dem ned i det tilfælde, at andre folk kunne have glæde af at læse det.

© 2018 Forlaget Mellemgaard (Rafbók): 9788772180175

Útgáfudagur

Rafbók: 9 juli 2018

Aðrir höfðu einnig áhuga á...

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt