Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.5
True Crime
Den 30 juli 1995 påträffades sjuåriga Sophie Hook drunknad vid Colwyn Bay, Llandudno, North Wales. Hon hade blivit bortförd under nattens lopp.
Obduktionen visade att flickan misshandlats, utsatts för sexuella övergrepp och strypts. Därefter hade gärningsmannen kastat henne i vattnet för att dölja sitt brott.
Då det avskyvärda dådet blev känt, reagerade allmänheten våldsamt och polisen blev nedringd av skrämda föräldrar.
"En pedofil går lös", stod det i tidningarna.
I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
© 2018 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726016758
Útgáfudagur
Rafbók: 29 oktober 2018
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland
