Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.5
Óskáldað efni
"Bannerhed skriver så bra att det är en glädje att följa honom. Han piskar nytt och samtida liv i den naturprosa som odlats av Sven Barthel, Erik Rosenberg eller Gunnar Brusewitz." - Aftonbladet
"Boken är en njutning att läsa, och samtidigt en thriller... Det är en fantastisk naturdagbok, som också talar med genren som sådan." - DN
"Jag tycker verkligen om den här boken. Bannerhed har ögat och språket för att skriva om fåglar, och jag hoppas att boken når många fågelälskare." - Sydsvenskan
"Boken är lika vacker som dagen den skildrar. Bannerheds naturprosa präglas av stor närvaro och noggrann detaljrikedom..." - SvD
"Det här är storartat om människan och naturen, individen och moderniteten; existensen." - BTJ, betyg 5 av 5.
- - -
Vad har kärrhöken i sikte när den kommer seglande över åkrarna en morgon i maj? Är det verkligen Gud som har sånglärkan i ett snöre? Och varför lägger kajorna huvudet på sned som Per Oscarsson?
I sin nya bok skildrar Tomas Bannerhed en vanlig dag i vårsprickningen, från taltrastens första strofer i ottan till morkullans skugglika flykt i skymningen. På sin vandring runt den Mälarö han gjort till sin plats på jorden finner han en myriad av fåglar, växter och människoöden, en naturens mångfald som finns närmare än de flesta stadsbor anar.
En vacker dag knyter an till den litterära tradition som odlades av naturprosans mästare under 1900-talets mitt, men tillför den särskilda bannerhedska skärpa som gjort författaren till en framstående naturskildrare av idag. Boken är genomillustrerad av konstnären Mattias Bäcklin, uppmärksammad för sina skildringar av svenskt naturliv.
Tomas Bannerhed är författare. Han debuterade 2011 med romanen Korparna, som tilldelades Augustpriset. Därefter har han publicerat fågelprosaboken I starens tid (2015) och romanen Lugnet (2018). Han har även gjort programserien Bannerheds bevingade vänner för Sveriges Radio.
© 2021 Weyler Förlag (Hljóðbók): 9789127171992
© 2021 Weyler Förlag (Rafbók): 9789127170995
Útgáfudagur
Hljóðbók: 20 april 2021
Rafbók: 30 april 2021
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland