Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
1 of 28
Óskáldað efni
”Haderslev, som i ælde og historisk betydning ikke i nogen retning står tilbage for de øvrige byer, er kommet noget bedre med. Det har i de sidste åringer ikke været nogen ubetydelig turiststrøm, der har gæstet den, taget dens seværdigheder i øjesyn, dvælet ved de minder af ældre og nyere tid, der knytter sig til den og foretaget køreture i dens smukke omegn eller sejlture på dam og fjord.”
Haderslev bugner endnu i dag af spændende historie og store kulturoplevelser, ligesom egnene omkring byen rummer enorm naturskønhed. ”Haderslev og omegn” er en rejsefører fra 1898, som fortæller, hvilke seværdigheder byen og egnen bød på i slutningen af det nittende århundrede. Mange steder er endnu hyppigt besøgt den dag i dag, hvorimod andre er gået i glemmebogen.
Rejseguiden er skrevet af en lang række forskellige forfattere, der tilsammen gør den lille bog til en alsidig og fyldestgørende beskrivelse af området.
© 2024 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788726450873
Útgáfudagur
Rafbók: 18 mars 2024
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland