Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Klassískar bókmenntir
”Det var tidligt på dagen, da de rejsende red ud ad Eisenachs porte, og morgengryet begunstigede Heinrichs rørte stemning. Jo lysere det blev, desto mere lagde han mærke til de nye, ukendte genstande, og da han befandt sig på en høj, og den opgående sol på én gang belyste det landskab, han havde forladt, steg gamle melodier op i den overraskede ynglings sind fra det indre og blandede sig i hans sørgmodige tanker.”
Den tyske mindesanger Heinrich von Ofterdingen drømmer en nat en længselsdrøm om et bæger med en vidunderlig blå blomst. Han bruger resten af sin tid på at finde blomsten, der kommer til at symbolisere selve poesiens væsen.
Novalis’ roman om den middelalderlige mindesanger blev aldrig færdig, men har alligevel haft enorm indflydelse på romantikken i hele Europa. Romanen udkom første gang i 1802, året efter Novalis’ død.
Novalis er pseudonym for den tyske forfatter og filosof Georg Philipp Friedrich von Hardenberg (1772-1801). På trods af at Novalis døde som kun 28-årig, har han sat et enormt aftryk på den europæiske litteraturhistorie. Han er en af de største tyske romantikere, og hans indflydelse ses i romantikken i blandt andet Danmark, England og Frankrig.
© 2025 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788728571224
Þýðendur: Vagn Predbjørn Jensen
Útgáfudagur
Rafbók: 15 september 2025
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland