Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

Iranons vandring & Polaris

56 Umsagnir

3.3

Lengd
32Mín.
Tungumál
sænska
Format
Flokkur

Fantasía-og-scifi

Iranons vandring Iranon vandrar genom forntida länder och sjunger sånger om den förlorade staden Aira. Han anländer i staden Teloth där folket är kärvt, och bor i fyrkantiga hus. Väldigt få vill lyssna till honom och deras rådsmän försöker få honom att ta ett vanligt jobb som han kan försörja sig på. Men så träffar han pojken Romnod som också drömmer om något mer, och tillsammans ger de sig ut för att finna Aira.

Polaris I min kammares norra fönster lyser polstjärnan med ett kusligt sken. Genom alla långa, mörka, helvetestimmar lyser den där. Och under hösten, när nordanvinden svär och klagar, så sitter jag vid fönstret och betraktar stjärnan. Den grinar ner från samma ställe på det svarta himlavalvet, som ett vansinnigt, stirrande öga som försöker förmedla någon slags märkligt budskap. Ibland, när det är molnigt, så kan jag sova.

H.P. Lovecraft (1890-1937) var en av de stora pionjärerna inom skräckgenren. Han är mest känd för att ha skapat Cthulhu-mytologin, där människan är liten och betydelselös i ett ofattbart stort universum, fyllt med likgiltiga eller fientliga urtidskrafter.

Lovecraft hade en begränsad läsekrets under sin livstid men hans verk har efter hans död kultförklarats och är en outtömlig källa till inspiration för såväl författare som filmskapare. Han anses allmänt vara en av 1900-talets mest inflytelserika skräckförfattare.

© 2017 Fafner förlag (Hljóðbók): 9789188511638
© 2016 Fafner förlag (Rafbók): 9789188511126

Þýðandi: Oskar Källner

Útgáfudagur

Hljóðbók: 4 september 2017
Rafbók: 25 augusti 2016

Aðrir höfðu einnig áhuga á...

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt