3.8
1 af 3
Glæpasögur
Daniel Coles sensation af en debutroman blev solgt til udgivelse i mere end 30 lande, allerede inden den udkom.
SEKS MORD ÉT LIG … og en efterforsker, der er ved at gå op i sømmene.
Det er et chokerende syn, der møder den garvede kriminalassistent William ’Wolf’ Fawkes en alt for tidlig morgen i en tom London-lejlighed, der ligger foruroligende tæt på hans egen. En halv meter over gulvet hænger et grotesk lig, smukt arrangeret foran et panoramavindue. Liget er syet sammen af dele fra seks døde mennesker, men det er hovedet, der tager pippet fra William Fawkes.
Morderen bag ’værket’ har ikke bare slået seks mennesker ihjel, han har også sendt politi og presse en liste over de seks næste ofre. Fawkes og hans hold skal nu bare opklare seks mord og afværge seks nye, mens hele verden holder øje med dem.
Daniel Coles debutroman er lige så chokerende, som den er morsom. Lige så tankevækkende, som den er underholdende og har et opklaringshold, som man føler sig som bedste venner med, når bogen er slut.
© 2017 Politikens Forlag (Hljóðbók): 9788740042344
© 2017 Politikens Forlag (Rafbók): 9788740040531
Þýðendur: Søren K. Barsøe
Útgáfudagur
Hljóðbók: 28 september 2017
Rafbók: 28 september 2017
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði