Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.7
Skáldsögur
"Bogen handler om en enlig kvinde på 30 år. Jeg tror, det meste vil være typisk for mange kvinder, enlige og gifte. Måske med undtagelse af den måde, hovedpersonen dør på. Der er mange måder at dø på. De fleste dør lidt efter lidt. Mange opgiver. Nogle enkelte, men måske flere og flere, tager en kamp op, som de ved, de aldrig selv vil se lykkes. De gør det for deres børns skyld. De gør det for fremtidens skyld. De gør det for mændenes skyld. Nogle tror, de vil opleve en sejr, og ikke med mændene som tabere. De fleste lever bare videre, på mere eller mindre gunstige eller ugunstige betingelser. Mere og mere resignerede eller opgivende: Sådan er livet jo. Eller er det?"
30-årige Le er en varm kvinde, der er bevidst om sig selv og sine omgivelser. Men på trods af dette ramler hun igen og igen ind i de samme problemer, hver gang hun forelsker sig. Hvad er problemet med hendes forhold til mænd? Hvad bunder det i, og hvordan får hun løst det?
Herdis Møllehave (f. 1936-2001) var en dansk socialrådgiver og forfatter. Hun skrev en lang række fagbøger og romaner baseret på sine erfaringer som socialrådgiver. I 1977 debuterede hun som romanforfatter med "Le", som senere blev efterfulgt af "Lene" og "Helene". Herdis Møllehave var frem til sin død gift med præst og forfatter Johannes Møllehave.
© 2018 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788711944080
Útgáfudagur
Rafbók: 30 januari 2018
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði
Íslenska
Ísland
