Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Smásögur
John Nehms noveller fortæller om de ufaglærte arbejderes hverdag – hvad der sker, når man går ind ad en port, der fører til en lukningstruet arbejdsplads, og den angst, man forsøger at ignorere, fordi man ikke ved, hvor man ellers skal finde arbejde.
John Nehm (f. 1934) debuterede som forfatter i 1975. Han har siden skrevet en lang række romaner, noveller, digte, børne- og ungdomsbøger samt skuespil, primært inden for den socialrealistiske genre. Romanerne "Man går ind ad en port" og "Ståsted søges" dannede grundlag for Morten Arnfreds film "Johnny Larsen", og romanen "De frigjorte" blev i 1993 filmatiseret af Erik Clausen.
"Hos Nehm lærer man langt ind i porerne, hvordan der er på en forfalden maskinfabrik, der er på randen af lukning, hvordan et par læredrenge kan se sig blodigt onde på hinanden, hvordan stresset kan få folk til at sparke og smide med alting, der står i vejen, og hvordan akkordarbejdere taler hurtigt for at spare tid, men især vokser der frem af de skiftende arbejdspladsskildringer en håndfuld originale eksistenser, en makker hist, en fejemand her, en rivegal mester osv." – Politiken
© 2017 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788711805701
Útgáfudagur
Rafbók: 1 september 2017
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland