Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4
Óskáldað efni
Denne bog fortæller om, hvordan design og arkitektur påvirker vores hverdag og livskvalitet ved at fortælle om alle de typer af formgivning der omgiver os, herunder også byer, bygninger og arkitektur. Men ikke mindst om, hvordan design kan give os livskvalitet gennem bl.a. form, farve, proportioner, funktion, lyd, dufte, nyt contra gammelt og brugsværdi contra oplevelsesværdi. Med masser af eksempler, og naturligvis rigt illustreret med både fotos og tegninger.
Underholdende kapitler giver læseren indsigt i, hvorfor ting ser ud som de gør, ikke mindst om selve baggrunden for formgivningen af brugsgenstande, grafiske designs eller menneskeskabte miljøer. Desuden en indføring i de elementer og virkemidler, som arkitekter og designere bruger i deres arbejde.
Bogens titel henviser Steen Eiler Rasmussens bogklassiker ’Om at opleve arkitektur’ fra 1957. Hans værk har været en grundbog for generationer af arkitekter og designere, samt ikke mindst interesserede lægfolk. Hvor Steens Ejler Rasmussens bog mest handlede om arkitektur, og kun lidt om design, er det i Thomas Dicksons bog omvendt. ’Om at opleve design’ handler om alle de typer af formgivning der omgiver os, herunder også byer, bygninger og arkitektur. Men ikke mindst handler den om, hvordan design kan give os livskvalitet.
© 2020 Gyldendal (Rafbók): 9788702311907
Útgáfudagur
Rafbók: 20 november 2020
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland