Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Ævisögur
"De Vestindiske Øers paradis-etiket kan dog også ved første øjekast synes berettiget, hvis man blindt følger de store rederiers cruise-program, kun opholder sig de stipulerede timer i hver havn og i den tid udelukkende helliger sig de i brochurerne angivne indkøbssteder for flettede stråhatte, billig rom og dekorerede konkylier."
Hakon Mielche tager os med til De Vestindiske Øer og viser os den glitrende forside såvel som den uhyggelige bagside. Han præsenterer os for smukke, gæstfrie beboere, skruppelløse millionærer og hårdkogte forbrydere. Han viser os hadet mellem sorte og hvide, sult og sygdom, paradisiske strande og susende palmer. Kort sagt, Det Vestindiske Øer anno 1961, på godt og ondt.
"Onkel Sams paradis" er skrevet i 1960‘erne og bruger til tider udtryk og vendinger, der kan virke stødende og racistiske i dag. Dette er ikke udtryk for forlagets holdning.
Hakon Mielche (1904-1979) var en dansk journalist, eventyrer og forfatter. Han er bedst kendt for sine mange spændende bøger om sine eventyrlige rejser rundt i den store verden, som han med stort litterært talent tryllebinder læseren med. Under besættelsen måtte Hakon Mielche meget modvilligt blive i Danmark på grund af udrejseforbuddet. Den tid udnyttede han til at skrive en række biografier samt en enkelt selvbiografi. Hakon Mielche var medlem af Eventyrernes Klub, og hans bøger er blevet oversat til over 10 sprog.
© 2019 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788726052435
Útgáfudagur
Rafbók: 27 juni 2019
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland