3.6
Skáldsögur
Cormac McCarthy er 16 år efter Pulitzer-vinderen Vejen tilbage med de to nye romaner, Passageren og Stella Maris: To mørke, betagende romaner om synd, vanvid, moral og videnskab. Begge bøger udkommer på dansk 4. maj 2023.
Mississippi, 1980. Bjærgningsdykkeren Bobby Western lyner sin våddragt for at dykke ned i mørket. Her finder han et fly med ni kroppe, der stadig er spændt fast til deres sæder. Flyets sorte boks og en tiende passager mangler, men hvordan kan det lade sig gøre, når flyet er fuldstændig intakt? Bobby hvirvles ind i et mysterie, der snart bliver livsfarligt for ham, og som fører ham gennem USA's syd, fra New Orleans til Floridas kyst, alt imens han må kæmpe med sin fortids spøgelser.
Passageren er en roman om at være hjemsøgt af tab, om at være forfulgt i både det ydre og det indre, om at bære rundt på en mørk familiehistorie og en tragisk kærlighedshistorie.
© 2023 Gyldendal (Hljóðbók): 9788702378580
Þýðendur: Nanna Lund
Útgáfudagur
Hljóðbók: 4 maj 2023
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði